Nakliyat

Nakliyat

Nakliyat
Nakliyat – Shipping

Nakliyat veya evden eve nakliyat, taşınması muhtemel olan yük ve eşyaların bir alandan başka bir alana uygun olan nakliye araçları ile taşınmasına verilen genel bir isimdir. Nakliyat, aynı zamanda taşımacılık anlamını ifade eder. Bu gün dünya genelinde küçük büyük binlerce nakliye şirketi bu alanda hizmet vermektedir. Hava, deniz ve kara taşımacılığı olarak 3 farklı ulaşım metodu ile gerçekleştirilen nakliye süreci teknoloji ve insan gücüne ihtiyaç duymaktadır.

Yaşadığımız dünyada hacimli veya hacimsiz bir cismi belli bir noktadan diğer belli bir noktaya farklı yöntemlerle nakil eylemi olan taşımacılık kavramı oldukça eskiye dayanmaktadır. Artık günümüzde nakliyat adını alan bu eylem ticaret ve yaşamın diğer alanlarında daha çok gün yüzüne çıkmakta ve akılda kalmaktadır. Nakliyat ve taşımacılık alanında ilk serüven insan gücüyle ve diğer canlılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir kuşun yuva yapmak için taşımış olduğu dal parçaları, bir insanın yaşam alanı oluşturmak isteyerek taşıdığı toprak ve diğer materyaller gibi fazlasıyla çoğaltabileceğimiz taşıma örnekleri söz konusudur.

Nakliyat Türleri

Günümüze gelecek olursak taşımacılık ve nakliyat artık daha çok ihtiyaç duyulan ve mutlaka sorunsuz gerçekleşmesi gereken bir eylem halini almıştır. Uzak mesafeler, yüksek katlı binalar, ağır ve büyük hacimli eşyalar ve olağan üstü yükler nakliye eyleminde profesyonelliğe ihtiyaç duymaktadır. Nakliyat ve taşımacılık uygulamalarını, dallarını şu şekilde açıklamaya çalışalım.

Hava Taşımacılığı

Hava taşımacılığı adından da anlaşılacağı üzere hava yoluyla yapılan yolcu, yük ve eşya taşımacılığına verilen isimdir. Bu gün yolcu ve yük taşımacılığında uçak, helikopter ve benzer hava araçları kullanılmaktadır. Özellikle kargo uçağı olarak bildiğimiz büyük ve gösterişli uçaklar sayesinde dünyanın her yerine dilediğimiz yük ve eşyayı yollayabiliriz.

Deniz Taşımacılığı

Deniz taşımacılığı, kara ulaşımı olmayan veya karaya göre ulaşılması daha kolay olan mesafelere yapılan nakliye eylemine verilen isimdir. İthalat ve ihracat sektöründe önemli rolü olan bu taşımacılık uygulamasında büyük okyanusları geçerek dünyanın çeşitli yerlerine giyim, gıda, elektronik, beyaz eşya ve diğer benzer ürünlerin taşımacılığı yapılabilmektedir.

Kara Taşımacılığı

Kara taşımacılığı, günümüzde daha yaygın olan bir taşıma türüdür. Yeni yapılan yollar, nüfus artışı, artan binalar, ticaret hacmi ve diğer etkenler kara taşımacılığını bir ihtiyaç olarak ortaya çıkarmaktadır. Kara taşımacılığında küçük büyük tüm araçlar kullanılmaktadır. Yük kamyonları, büyük tırlar ve trenler nakliyat işinde kullanılan ana araçlardır. Kara taşımacılığı ile ev eşyaları, mağaza ürünleri, parça eşyalar, stant malzemeleri ve aklınıza gelebilecek daha pek çok materyal kolaylıkla taşınabilmektedir. Kara taşımacılığı örneklerini aşağıda ana başlıklarda göreceksiniz.

Evden Eve Nakliyat

Evden Eve Nakliyat
Evden Eve Nakliyat

Evden eve nakliyat, kavramı genel itibari ile kişilerin ikamet ettikleri adresten başka bir adrese ikamet etmek için yanlarında götürmek istedikleri her türlü eşyanın nakliyesidir. Ev eşyalarının sayısının fazla olması ve belli eşyaların insan gücü ile başka bir alana götürülmesinin mümkün olmadığı hallerde yüklenici firma özelliğini taşıyan nakliye şirketleri tarafından sağlanan hizmete verilen genel bir addır. Evden eve nakliyat sektöründe küçük, orta ve büyük ölçekli nakliye firmaları insanlara hizmet vermektedir. Şehir içi veya şehirler arasında gerçekleşmesi muhtemel olan bu taşıma uygulaması için yüklenici firma ve ev sahipleri karşılıklı bir anlaşma doğrultusunda nakliye sürecinde birliktelik sağlarlar.

Evden eve taşınacak olan eşyaların tespiti, güzergah, mesafe, hacim, ağırlık ve benzer etkenler anlaşmayı şekillendiren unsurlardır. Nakliye firmaları kendilerinden hizmet karşılığı fiyat teklifi talep eden müşterilerine cevap verebilmek maksadıyla bu bilgileri ya isterler yada yerinde keşif yaparak tespit yaparak belirler. Taşınacak olan yük ve eşya, kullanılacak araç, çalışacak kişi sayısı, ihtiyaç duyulabilecek diğer yardımcı teknolojik araçlar ( nakliye asansörü, vinç vb…) ortaya çıkacak olan maliyeti belirler. Evden eve nakliyat süreci nasıl işler gelin birlikte bakalım.

  • Keşif

Nakliye şirketi kendisinden talep edilen taşıma hizmeti için öncelikle bazı bilgilere ulaşması gerekecektir. Bu bilgileri çoğu zaman talep sahipleri ilgili firmayla zaten paylaşmaktadır. Ancak eksik ve yetersiz bir bilgi olduğunda yüklenici firma hizmet almak isteyen müşteriye doğru fiyatı ve hizmeti vermek adına söz konusu adrese giderek eşyaların tespitini yapar. Daha sonra bu eşyaların nasıl ve ne şekilde yükleneceği, hangi araçla gideceği ve hedef nokta ile başlangıç noktası arasında ki mesafeyi analiz ederek talep sahibini bilgilendirir. Karşılıklı anlaşma söz konusu olduğu takdirde zaten nakliye işlemi gerçekleşir.

  • Ambalajlama, Yükleme ve Paketleme

Eşyaların taşınmadan önce belli süreçlerden geçmesi şarttır. Nakliye şirketi çalışanları öncelikle ilgili eşyaların bir listesini belli bir düzen içinde hazırlar ve daha sonra bu eşyaları hassaslık derecesine göre özel ambalajlar ile sarar veya paketlerler. Ambalajlanma işlemi tamamlamış eşyaların bulunduğu yerden araca yükleme işlemi yine büyük bir titizlikle yapılarak nakliyat aracına yükleme işlemini yaparlar. Evden eve nakliyat sürecinde tüm bu unsurların büyük önemi vardır. Burada yer  alan eylemler elbette profesyonel firmalarca yapılmaktadır. Gelişigüzel firmalardan veya yeterlilik belgesi olmayan nakliyat firması adı altında hizmet veren yerlerden hizmet alırken mutlaka iyi düşünmeli ve dikkatli olmalısınız.

  • Boşaltma ve Tekrar Dizayn Etme

Nakliye süreci tamamlandıktan sonra hedef noktaya ulaşan eşyalar talep sahibinin isteği doğrultusunda firma çalışanları tarafından yeni eve özenle taşınarak kurulumları yapılır. Bütün bu uygulama içerisinde talep sahibi yani müşteri hiç bir zahmete girmez. Baştan sona tüm işlemleri seçtiğiniz profesyonel nakliye şirketi sizin adınıza zaten halledecektir. Evden eve nakliyat şirketini seçerken belli kriterlere dikkat etmenizde fayda var. Şirket geçmişi, referansları ve teknolojik alt yapısı doğru ve sorunsuz  hizmeti almanızda belirleyici olacaktır.

Şehir İçi Evden Eve Nakliyat

Şehir içi evden eve nakliyat, belli bir bölgede uygulanan nakliye türüdür. Aynı bölge içindeki farklı lokasyonlara yapılan taşıma hizmetine verilen isimdir. Buna örnek verecek olursak diyelim ki İstanbul Avcılarda ikamet eden birisi aldığı karar doğrultusunda ev eşyalarını Kadıköy’de yer alan her hangi bir adrese taşınmasını arzu ederse ve bu işlem bir nakliye şirketi tarafından gerçekleştirilirse işte buna şehir içi evden eve nakliyat diyebiliriz.

Bu nakliyat sürecinde de keşif, ambalajlama, paketleme, yükleme ve boşaltma aşamaları sırasıyla işler. Şehir içi nakliyat fiyat noktasında da farklılık gösterir. Çünkü burada mesafe söz konusu olduğundan şehirler arası evden eve nakliyat ile şehir içi yapılacak olan bir nakliye hizmetinin fiyatı elbette aynı olmayacaktır. Şehir içi taşımacılık pek çok ürün ve materyal taşımacılığına ev sahipliği yapar. Şehir içi nakliyat ile ev eşyaları, fuar ve stant malzemeleri, piyano nakliyesi, mağaza ürünleri, hasta yatağı nakliyesi, banka malzemeleri gibi benzer daha çok yük ve eşyanın taşıması mümkündür.

Şehirler Arası Evden Eve Nakliyat

Şehirler arası evden eve nakliyat 

 

Call Now Button

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.